אל"מ נפתלי שגיא ז"ל

 

 

 

אל"מ (מיל) נפתלי (נפתול) שגיא ז"ל (1935-2015)

דברים לזכרו – כתבה לאה אופיר, מתנדבת בסניף "צוות" כפר סבא

 

 

אבל כבד ירד על גמלאי צה"ל, חברי ארגון "צוות" והנהלתו ועל תושבי העיר כפר סבא, עת נודע דבר פטירתו של יו"ר הסניף נפתלי (נפתול) שגיא. אדם אהוב, נערץ וידידם של רבים. אדם שהכינויים "מלח הארץ" ו "דמות מופת" יאים לו, מבלי חשש לקלישאות.

 פטירתו, ביום שלישי 5.5.15, ביום בו תוכנן אירוע הוקרה למתנדבי "צוות" של סניף כפר סבא, יש בה סמליות, המעלה על נס את חלקו, מעורבותו ואמונתו בחשיבותה של ההתנדבות, באשר היא.

נפתלי שגיא, יליד לוקסמבורג, עלה לארץ בגיל חודשיים עם הוריו שנמלטו מאימת הנאצים. גדל והתחנך בפתח תקווה ולימים, נטע את ביתו בכפר סבא. כאן הקים משפחה לתפארת. הוא ואשתו חנה, גידלו יחד שלושה ילדים ועשרה נכדים.

נפתול, בעל תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל, עסק במחקר היסטורי בתחום כוחות המגן מאז קום המדינה. הוא  שרת 25 שנה בצה"ל, בזרוע היבשה, בתפקידי שדה, בין היתר, כמג"ד וכסגן מפקד מרחב שלמה, ובתפקידי מטה כראש ענף תעסוקה מבצעית, כוננות והדרכה והשתחרר בדרגת אלוף משנה. לאחר שחרורו שמש 10 שנים כמזכיר מועצת הפועלים בהסתדרות בכפר סבא. משסיים תפקיד זה נרתם לפעילות התנדבותית ב"משרה מלאה" ב"צוות", הן כיו"ר הסניף והן כיו"ר וועדת ההתנדבות הארצית.

נפתול, אשר גדל על ברכי הערכים של תנועת העבודה, ינק, ספג והטמיע בתוכו את אהבת האדם והארץ, את המחויבות לזולת, ואת הצורך לתמוך בכל מי שנקרה בדרכו וזקוק לכך. ערכים אלה באו לידי ביטוי בכל אשר עשה, כאיש צבא וכאזרח, כחבר, כמנהיג וכאיש משפחה. תמיד נהג בנעימות, בחיוך מלא אנרגיות ובנכונות להתמודד עם כל קושי. עד יומו האחרון לא הפסיק לחפש אתגרים עמם ניתן להתמודד, תחומים בהם ניתן לתרום ולשפר ואנשים אותם ניתן לגייס למען הקהילה. דרך פעולתו אופיינה בסימון מטרה, תכנון דרכים למימושה, קריאת "אחרי" והסתערות נמרצת על מנת להביא לביצועה.

נפתול הצליח לסחוף אחריו רבים וטובים מחברי סניף "צוות" בכפר סבא, לרתום אחרים לעשיה, מבלי להתנשא מעליהם ולקחת חלק פעיל בכל תחום. בכך ייצר תשתית רחבה של התנדבות ומתנדבים, אשר רואים חשיבות ממדרגה ראשונה לסייע ולתרום לזולת. נפתול העמיד את "צוות" בחזית ארגוני המתנדבים בעיר ונוכחותם, בכל תחומי ההתנדבות בעיר, זוכה להכרה ולתודה.

בחודש מרץ, כחודשיים לפני פטירתו, זכה לקבל את עיטור "איש השנה בהתנדבות" מטעם ארגון "ליונס". בנימוקי הוועדה למתן התואר נכתב כי "שגיא בן 80 וב-20 השנה האחרונות הוא פעיל, על בסיס יומי, במגוון פעילויות התנדבות בקהילה בכפר סבא ומחוץ לה" עוד נאמר שם "שגיא מרצה שנים רבות בבתי הספר התיכונים בעיר על מורשת קרב, יזם הקמת גדוד מתנדבים לשעת חירום בעיר, מסייע למשפחות נזקקות, חבר בעמותת "עלים" לטיפוח בני נוער מהעדה האתיופית ומלווה נוער שוליים, עד לגיוסם לצה"ל. הוא יו"ר סניף כפר סבא של ארגון "צוות" ויו"ר ועדת ההתנדבות הארצית".  אין ספק שנפתול ראה בהתנדבות שליחות, דרך חיים שלאורה צעד והתנהל.

רגישותו הרבה וניסיונו העשיר, בצד אופיו הנינוח, צניעותו, נועם הליכותיו ואהבת האדם הטבועה בו הביאוהו לראיה רחבה, ליכולת ניהול והתנהלות כמנהיג מוכשר וכריזמטי. מנהיגותו, מנהיגות שקטה ומשתפת, הנוהגת ביחס הוגן ושווה לכל אדם על איכויותיו וחולשותיו, מתוך שאיפה לקדם מהלכים. הוא ניהל את הסניף בשקיפות ובשיתוף מלא עם חברי הנהלת הסניף, הנהיג, הקשיב, ויסת ותיאם. בכך הפך את הסניף לאחד הטובים והמובילים מבין סניפי "צוות" בארץ. סניף שחלק גדול מהחברים ראו בו בית שני ומרכז חברתי.

אין ספק שנפתול יחסר לכל מי שזכה לעבוד עימו או לשהות בחברתו.

 

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.